Wykończenie

Instalacja elektryczna w nowym mieszkaniu – nie popełnij tych błędów

Jeżeli samodzielnie nie zaplanujemy instalacji elektrycznej to osoba planująca inwestycję stworzy nam minimalną ilość gniazdek i lamp. Potem sprawi to, że w większości pomieszczeń położymy conajmniej parę przedłużaczy, których nie uda nam się schować ewentualnie fajnie zharmonizować z umeblowaniem. Na dodatek zdarza się, że w domu będzie zwyczajnie ciemno i trudno będzie taką sytuację załatać większą lampą. O czym powinniśmy więc pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej i jakich błędów nie popełniać?

Gniazdka elektryczne – gdzie powinny być zlokalizowane?

Na tym etapie wypada mieć już wstępny projekt mieszkania. Najlepiej zaplanować, w którym miejscu stanie łóżko, sofa, telewizor, ale też szczegółowe umiejscowienie sprzętów w kuchni. W łazience dobrze jest wziąć pod uwagę gdzie będzie postawiona pralka oraz umywalka, żebyśmy mogli zawsze podłączyć szczoteczkę elektryczną lub prostownicę do włosów. Na dodatek warto wiedzieć, że gniazdka w takim pomieszczeniu najlepiej żeby były osłonięte, żeby nie mieć kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w takich miejscach jest niezmiernie ważna.

Najczęściej deweloper samodzielnie nie zaplanuje dużo gniazdek w pokojach typu sypialnia lub pokój dziecięcy więc musimy sami przemyśleć, w którym miejscu stanie łóżko i umiejscowić gniazdka z obu stron. 

Podobna sytuacja jest w przypadku salonu – jeżeli planujemy powiesić telewizor na ścianie, a nie postawić na komodzie, to zaplanujmy zamontowanie gniazdka wyżej, w dodatku ulokujmy jedno przy sofie, żeby była możliwość włączyć stojącą lampę oraz ładowarkę do telefonu. Specjaliści z Gdańska, tacy jak na przykład BPEGD – instalacje elektryczne na pewno z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Gniazdka w kuchni – rozmieść z głową

Kuchnia jest najcięższym miejscem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Lodówka, zmywarka, piekarnik oraz kuchenka elektryczna lub indukcyjna powinny mieć zwykle oddzielne gniazdka. Należy zaprojektować je w odpowiednich miejscach i na odpowiednich wysokościach, aby sprzęty te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i aby nie przejmować się, że kabel jest za krótki.

Poza nimi w tym pomieszczeniu mamy ogromną ilość innych sprzętów. Nawet jeśli blender czy robot kuchenny możemy za każdym razem wyłączyć z prądu, o tyle czajnik lub ekspres do kawy zazwyczaj jest podłączony do prądu ciągle. Tak samo wygląda sprawa z mikrofalą czy też okapem. W kuchni wypadałoby więc zaprojektować wiele gniazdek – najlepiej, żeby znajdowały się nad blatem, tak aby używanie ich było przede wszystkim wygodne.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Oświetlenie, które na początku chce zrobić developer jest również znikome. Jeśli nie planujemy kuć ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, musimy naprzód rozplanować gdzie i jak dużo lamp będziemy chcieli powiesić. Jeśli w sypialni nie mamy zamiaru stawiać lampek nocnych, tylko kinkiety – to jest odpowiedni czas na wcielenia takiej zmiany w projekcie mieszkania. Tak samo w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper zazwyczaj zaplanuje jeden kinkiet nad lustrem, jeśli w planach są dwie, po każdej stronie lustra – powinniśmy również ująć to w planie instalacji elektrycznej. Bywa, że narzekamy na zbyt ciemną kuchnię – w tym miejscu również nic nie stoi na przeszkodzie aby zaplanować dwa punkty świetlne, jeden nad blatami, drugi nad stołem, w jadalni.

Jeśli znajdziecie sprawdzonych fachowców to z pewnością pomogą Wam w idealnym zaprojektowaniu oświetlenia – tych stuprocentowo spotkacie w Gdańsku.