Brak kategorii

Jakie są koszty montażu fotowoltaiki?

Fotowoltaika w Polsce zyskuje coraz większą popularność, co chwilę dziesiątki tysięcy polaków decyduje się na to rozwiązanie podczas projektowania własnego domu. Jeszcze niedawno było to rozwiązanie zarezerwowane dla bogaczy, obecnie można zauważyć panele fotowoltaiczne niemal na każdym domu. Wielka fala na fotowoltaikę trwa i nic nie słychać o jej końcu, a odnawialne źródła energii to fakt a nie wizja przyszłości. Podwyżki kosztów energii oraz coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej efektywnie zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. dzisiaj sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Co sprawia że panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują na popularności? Jakie są koszty ich założenia? Jak zaoszczędzić decydując się na panele fotowoltaiczne? Na te kwestie znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Z czego wynika, że fotowoltaika kosztuje coraz mniej

Na to składa się kilka czynników. do spadku cen fotowoltaiki przyczynia się rozwój technologii. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj nieustannie się rozwija, co pozwala na produkowanie tańszych i bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych. 

Ponadto na rynku można zobaczyć znacznie większą konkurencję. Powstaje coraz więcej firm zajmujących się fotowoltaiką, aby pozyskać konsumentów nieustannie współzawodniczą ze sobą oferując coraz mniejsze ceny za panele i serwis. 

Kolejnym tematem są różne dotacje, które można uzyskać inwestując w panele fotowoltaiczne. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, który pozwala na uzyskanie dopłaty na kupno fotowoltaiki. Program gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Cena założenia paneli fotowoltaicznych

Cena montażu fotowoltaiki na tą chwilę waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo mocno ulegają zmianie, lecz na ich poziom wpływa zwłaszcza ilość i jakość poszczególnych elementów.

By policzyć koszt założenia fotowoltaiki dla budynku rodzinnego bazowym względem jest wybór mocy instalacji. Należy zdecydować się na inwestycję w metodę która całkowicie pokryje roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego dosmostwa. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Jeśli weźmiesz pod uwagę przypuszczalne straty energetyczne, jakie mogą pojawić się podczas używania wystarczającym będzie system o mocy 5 kWh. 

Musisz wziąć również pod lupę metodę w jakiej wykonane są indywidualne części, która ma przełożenie na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to głównie konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne jak też amorficzne. Podczas wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki obiecuje firma oraz wydajność modułów. Zobacz również dokładnie typ inwertera i mikroinwerterów.

Jak zwiększyć efektywność instalacji fotowoltaicznej?

By uzyskać właściwą wydajność paneli fotowoltaicznych podczas instalacji należy pamiętać o paru zasadach jakie wpłyną na ich działanie:

Panele fotowoltaiczne powinny być zwrócone w kierunku południowym, w ten sposób będą w stanie uzyskać właściwą wydajność oraz wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce oświetla je najmocniej. Jeśli jest to niewykonalne, zamontuj panele na zachód lub wschód.

Panele słoneczne osiągają najlepsze działanie kiedy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli instalowanych na gruncie jak i tych na dachu.

Pamiętaj, by miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było całkowicie pozbawione cienia, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.

Artkuł na podstawie informacji ze strony: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/