Wykończenie

Jakie są wymagania budowlane przy konstruowaniu schodów

Stawiając mieszkanie, w którym będą schody, warto abyśmy wiedzieli, że niezbędne jest spełnianie przez nich norm, które opisane były w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są w nim informacje na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni lub maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od typu budynku, który jest stawiany i ważne jest również to czy będą to schody na zewnątrz czy może wewnątrz. Jakie więc schody mamy możliwość postawić w domku jednorodzinnym, a jakie będą odpowiednie do budynku opieki zdrowotnej?

Czy szerokość schodów ma znaczenie

Przepisy dokładnie opisują jaka może być najmniejsza możliwa szerokość schodów w przeróżnych budynkach. Dla przykładu w domach jednorodzinnych będzie to przynajmniej 80cm, ale bardzo wygodne i najczęściej spotykane są schody, które mają 1,1m. Identycznie sytuacja prezentuje się w przypadku mieszkań dwukondygnacyjnych, ale już inaczej będzie w blokach albo budynkach użyteczności publicznej. Schody w takich budynkach muszą mieć co najmniej 120 cm i dokładnie tak samo będzie w przypadku przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej podlegają jeszcze innym kryteriom i powinny posiadać jeszcze szersze schody, które mają szerokość co najmniej 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

W oparciu o regulacje dotyczące warunków technicznych, w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwupoziomowych stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm, gdyż wtedy będą za bardzo strome. Optymalna wysokość to 16-18cm – wtedy schody są nade wszystko komfortowe.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej, ponieważ tam miara ta nie może być większa niż 17,5 cm. 

Dodatkowo przepisy zawierają też informacje o ilości stopni oraz ich profilu. Zamawiając schody powinniśmy być świadom, że bieg schodowy nie może posiadać więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni wewnątrz budynków.

Jeżeli chodzi o głębokość stopni to wiele zależy od tego jaki jest to typ schodów. Przy schodach prostych, ustawa twierdzi, że stopnie muszą być głębokie na mniej więcej 25-32cm. Jeśli za to chodzi o schody kręcone, wachlarzowe lub zabiegowe, to musi być to minimum 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od balustrady. Na skutek tego schodzenie oraz wchodzenie po tych schodach powinno być wygodne i bezpieczne. Jeżeli wybierzecie profesjonalnego producenta schodów to z pewnością zaproponuje Wam jakie parametry techniczne muszą one spełniać. Profesjonalną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Przepisy dotyczące barierek przy schodach

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wskaźników technicznych budynków, jeżeli schody mają szerokość większą niż 4 m powinno się zamontować ekstra balustradę pośrednią.

Ustawa też ma punkt o maksymalnym prześwicie lub wymiarze przelotu pomiędzy fragmentami wypełnienia balustrady, który nie może być większy niż 12 cm. Ustawa ta dotyczy budynków wielorodzinnych, szkół i przedszkoli a także zakładów opieki zdrowotnej. W dodatku barierki obok schodów, które mocowane są do ścian, powinny być oddalone od nich o co najmniej 5 cm.

Jak widzicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dosyć szczegółowo mówi jakie schody można kupić, jednak daje nam dosyć duże pole do popisu. Dzięki temu poza tym, że schody będą być estetyczne to będziemy pewni, że są niezawodne oraz przepisowe. Pamiętajmy jedynie o wynajęciu profesjonalnej firmy do budowy i montażu schodów. Taką z pewnością znajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody w Koszalinie i i na całym Pomorzu