Ogrzewanie

Kotły na pelet – co mogą nam zaoferować?

Kotły na pelet są najbardziej przyjazne środowisku. Są też niemal bezobsługowe i gospodarne. Co więcej warto wiedzieć o tym rodzaju ocieplania budynku, kto powinien zwrócić na niego uwagę i z jakiego powodu warto w niego zainwestować?

Wpis został stworzony w oparciu o informacje ze strony www firmy Domusa.

Dlaczego kotły na pelet są warte naszej uwagi?

Zainteresować się nimi powinien każdy, mając na uwadze ich niezwykle ekologiczne działanie, ale w głównej mierze domy, do których nie został dostarczony gaz ziemny. Pellet jest mimo wszystko atrakcyjniejszym rozwiązaniem niż użytkowanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on wcale gazów cieplarnianych CO2, co jest w zasadzie diabelsko ważnym czynnikiem dzisiejszych czasów, kiedy to walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Większość kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Kolejnym plusem jest niemal kompletne skomputeryzowanie tych pieców. Nie musisz ich samodzielnie rozpalać czy dbać o dozowanie i w razie potrzeby gaszą się samoczynnie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co kilka dni dorzucić pellet i wyrzucić popiół.
  • Na rynku znajdziemy też kotły z opcjonalnym zasobnikiem CWU, dzięki czemu będziemy mogli też grzać wodę.
  • Kotły na pellet są tańsze w stosowaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich koszt jest podobny do tych na gaz ziemny, ale tak jak mówiliśmy – jest to bardzo dobra metoda dla domów, gdzie nie jest on dostępny.

Jak dużo naszej uwagi wymaga kocioł na pellet?

Kotły na pelet na ogół mają tylko jeden guzik, który uruchamia cały sprzęt. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa jednocześnie.

Kotły na pellet są chyba maksymalnie skomputeryzowanymi kotłami jakie znajdziemy na rynku. Mają system samoczynnego startowania i same porcjują sobie paliwo. Istnieją też piece, które są sterowane za pomocą aplikacji na telefon. W ten sposób jedyna obsługa jaka nas przy nich czeka to dodawanie pelletu. Moment, w którym powinniśmy to wykonywać zależy od wielkości pieca jaki mamy – najczęściej będzie to mniej więcej 3-5 dni.

Jak wiadomo od razu po zakupie koniecznie trzeba dobrze skonfigurować kocioł na pellet, tak aby nie pobierał za wiele paliwa albo powietrza. Aspekty te oddziałują na moc i spalanie pieca. Najważniejszymi ustawieniami, którym koniecznie należy się przyjrzeć są przede wszystkim temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy sami ustawić dobrze pieca, lub nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy to dobrze – poprośmy o pomoc specjalistę. Czasem warto zapłacić kilka groszy i mieć pewność, że wszystko działa sprawnie, niż przejmować się zbyt dużym spalaniem, niepoprawnym ogrzewaniem domu albo awariami.

Pelet jest zaskakująco wygodny. Wykonany jest z resztek po obróbce drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są połączone w niewielkie walce albo kulki. Z tego powodu jest zdecydowanie bardziej czysty niż węgiel, dzięki temu kotła nie musisz myć zbyt często, a popiół z pelletu jest biodegradowalny. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest ekspresowe.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem kotła na pellet?

Co najważniejsze sprawdźmy jak dużo mamy dostępnego miejsca na ulokowanie kotła. Kotły różnią się rozmiarami w zależności od mocy, wielkości zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.

Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin jest odpowiednich wymiarów. Producenci nakazują minimalnych gabarytów komina. Poza tym niezmiernie istotny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Całkiem ważne jest upewnienie się jaką gwarancję ma nasz potencjalny piec i jak daleko na wszelki wypadek znajdują się serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły tylko na pelet, ale też takie mieszane na pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec kupujemy, ponieważ palenie ekogroszku w piecu, który nie jest do tego przeznaczony może nie skończyć się się dobrze.