Budowa

Kształty schodów – jakie są ich rodzaje, jakie wybrać?

Schody to podstawowy element łączący kondygnacje, stosowane są powszechnie we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i mieszkalnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, aby były wygodne i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule pokażemy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: Stolmark – producet schodów Gdynia.

Podstawowe kształty rodzaje schodów

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje wady. Przez brak spoczników są trudne do pokonywania, głównie dla osób starszych. Ich słabym punktem są też gabaryty, ponieważ zajmują sporo przestrzeni. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich pięter, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to powszechne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo mało miejsca, a przy tym są bardziej komfortowe od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej można spotkać je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. Mają tę samą zaletę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami umieszczonymi pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo ciekawe, lecz żeby były funkcjonalne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zabierają dość dużo miejsca, więc polecamy zastosowanie ich w większych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny rodzaj, ale kiedy mamy mało miejsca przeważają nad innymi typami schodów. Dzięki konstrukcji opartej na słupie, do którego przymocowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Kolejnym ich plusem jest szybkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W domach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie posiadają widocznych podpór wydają się unosić, a ich atutem jest spora przestrzeń pod biegami którą możemy urządzić na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, żeby materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.