Fotowoltaika

W jaki sposób stworzyć dobry projekt instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika staje się współcześnie coraz popularniejsza. Jest to nie tylko bardzo przyjazne dla środowiska, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna powinna być właściwie przemyślana – tylko wtedy będzie wydajna i pozwoli zaoszczędzić. W tym celu powinno się zacząć od jej dokładnego zaprojektowania. Na co zwrócić uwagę projektując instalację fotowoltaiczną?

Partnerem artykułu jest przedsiębiorstwo Technit – fotowoltaika Gdańsk.

Co musi znaleźć się w projekcie instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo ważne jest, żeby projekt instalacji fotowoltaicznej jednocześnie uwzględniał zarówno potrzeby mieszkańców, jak i wszystkie parametry budynku. W projekcie pracownicy szczegółowo rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także typ pokrycia. Pod lupą znajdą się również parametry terenowe – między innymi nasłonecznienie. Niezwykle ważne jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, gdyż od niej zależy wielkość instalacji. Brane pod uwagę jest zarówno dotychczasowe zużycie energii, jak i przewidywane zapotrzebowanie.

Projekt instalacji fotowoltaicznej – czy opłaca się skorzystać z pomocy firmy fotowoltaicznej?

Na starcie trzeba podkreślić, że projektowanie instalacji fotowoltaicznych nie jest łatwym zadaniem. Samodzielne podejście do tego nie będzie najlepszym wyjściem – wymaga dużo czasu i zaangażowania, a także dużej znajomości fotowoltaiki.

Znacznie lepiej jest skorzystać z pomocy firm zajmujących się fotowoltaiką. Profesjonaliści podejdą do zagadnienia kompleksowo, dzięki czemu klient nie musi ingerować w budowę instalacji. Najlepsza firma przyśpieszy czas realizacji instalacji. Co więcej, wykonana instalacja będzie najwyższej jakości. Projekt zostanie zgodny z wymaganiami technicznymi i terenowymi.

Jak krok po kroku przebiega przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, aby dokładniej poznać ich potrzeby oraz aktualne zużycie energii elektrycznej. Na tej podstawie oszacują zużycie energii i dopasują najlepszą instalację. Podczas planowania układu paneli ekipa uwzględni straty z powodu zacienienia. Projektant dokładnie zaplanuje rozłożenie przewodów, łączenie z instalacją elektryczną wewnętrzną oraz miejsce umieszczenia falownika.